We've got a winner at last in the FA Cup

Bower Fold - home of new opponents Stalybridge Celtic

The two sides had met on Saturday at Brig and it took a goal four minutes from time to give the home side a draw. However, it was Warrington who came out on top when the sides met again at Cantilever Park three days later.

Warrington took the lead on 14 minutes through Rob Hardwick and that lead was doubled just past the half hour although it could prove to be a costly goal. Leading scorer Tony Evans slid in to convert but sustained a knee injury in doing so and was immediately substituted.

By half time Phil Denney had pulled one back for Bamber Bridge but Mike Duffy restored the two goal advantage early in the second half and Hardwick got his second with 25 minutes to go to give Warrington a 4-1 advantage.

There was just one more goal for the crowd of 238 to enjoy, and it was no more than a consolation when Darren Green scored a second for Bamber Bridge.

So eventually, after seeing the immediate defeats of Padiham, Staveley Miners Welfare and Parkgate, we've got a winner. Warrington Town have made an excellent start to the season and remain unbeaten in twelve league and cup games, although how long they will remain in the FA Cup remains to be seen.

They are at home now in the Third Round Qualifying but must face Blue Square Bet North club Stalybridge Celtic who on the same night won their replay 2-1 against Alfreton Town, but it went to extra time.

Kristian Platt gave Celtic the lead four minutes before half time but a Liam Hearn goal on 79 minutes took it into extra time when substitute Lloyd Ellams scored the decisive goal with five minutes remaining.

Clarets Mad Road to Wembley (Results so far)

Extra-Preliminary Round
Staveley Miners Welfare 5 Padiham 0
(winners receive £750 prize money)

Preliminary Round
Staveley Miners Welfare 1 Parkgate 3
(winners receive £1,500 prize money)

First Round Qualifying
Parkgate 1 Warrington Town 3
(winners receive £3,000 prize money)

Second Round Qualifying
Bamber Bridge 1 Warrington Town 1
Warrington Town 4 Bamber Bridge 2
(winners receive £4,500 prize money)

Third Round Qualifying
Warrington Town v Stalybridge Celtic
(winners receive £7,500 prize money)

Second Round Qualifying Replay Results

Warrington Town 4 Bamber Bridge 2
Guiseley AFC 3 Colwyn Bay 0
Droylsden 3 Hyde 1
Alfreton Town 1 Stalybridge Celtic 2
Northwich Victoria 1 Sheffield 2
Stafford Rangers 1 Eastwood Town 3
Nuneaton Town 2 Brigg Town 0
Mickleover Sports 3 Stewarts & Lloyds Corby 2
Grays Athletic 1 Bury Town 4
Wealdstone 4 Chesham United 1
Bromley 2 Bishop's Stortford 1
Hitchin Town 0 Cambridge City 2
Concord Rangers 1 Billericay Town 0
Leiston 2 Folkestone Invicta 1
Brentwood Town 1 AFC Hornchurch 0
Carshalton Athletic 3 East Thurrock United 2
Felixstowe & Walton United 0 North Greenford United 3
Chipstead 0 Needham Market 2
Ebbsfleet United 4 Cray Wanderers 2
Kingstonian 1 Margate 1 - Kingstonian win 3-2 on penalties
Salisbury City 5 Sholing 1
Basingstoke Town 1 Bristol Manor Farm 0
Fleet Town 0 Bashley 2
Thame United 0 Poole Town 1
Cinderford Town 2 Alton Town 1

Revised Third Round Qualifying Draw

FC Halifax Town v Harrogate Town
Sheffield v Frickley Athletic
Guiseley AFC v Whitley Bay
Norton & Stockton Ancients v FC United Of Manchester
Workington v Shildon
North Ferriby United v Vauxhall Motors
Warrington Town v Stalybridge Celtic
Lincoln Moorlands Railway v Mossley AFC
Ashington v Droylsden
Solihull Moors v Barwell
Mickleover Sports v Newcastle Town
Buxton v AFC Telford United
Redditch United v Hinckley United
Corby Town v Worcester City
Matlock Town v Eastwood Town
Nuneaton Town v Coleshill Town
Radcliffe Olympic v Tipton Town
Chelmsford City v Bromley
Leiston v North Greenford United
Brentwood Town v Woking
Harrow Borough v Hampton & Richmond Borough
St Albans City v Kingstonian
Metropolitan Police v Wealdstone
Lewes v Thurrock
Needham Market v Ebbsfleet United
Whitehawk v Hendon
Boreham Wood v Enfield Town
Carshalton Athletic v Braintree Town
Concord Rangers v Hythe Town
Dover Athletic v Cambridge City
Bury Town v Staines Town
Canvey Island v Dartford
Swindon Supermarine v Hungerford Town
Salisbury City v Weston Super Mare
Didcot Town v Basingstoke Town
Havant & Waterlooville v Dorchester Town
Farnborough v Hamble ASSC
Poole Town v Bashley
Clevedon Town v Eastleigh
Cinderford Town v Maidenhead United