Farewell Staveley and welcome Parkgate

Roundwood Sports Complex, home of Parkgate

William Senior was the star of the show for Koolsport North Counties East League Premier Division leaders Parkgate as they saw off Division One club Staveley Miners Welfare at Staveley's own Inkersall Road ground.

The pre-season friendly win for Staveley counted for nothing as Senior hit a hat trick for the visitors in their 3-1 win with Aymen Tahar's goal proving to be no more than a consolation for the team that knocked out Padiham in the last round.

Senior got his first on 31 minutes and it was the goal that separated the two teams at half time. However, Senior doubled his, and Parkgate's, tally nine minutes into the second half, and they looked to be cruising.

That all changed when Tahar pulled one back with nineteen minutes to go, but it was not to be for our team Staveley, and Senior completed his hat trick in stoppage time to take Parkside through to the next round with a 3-1 win in front of crowd of 110.

The winners in the last round picked up £750 in prize money, and now the Rotherham based Parkside, have collected a further £1,500 for winning through this round.

They will now be at home in the First Round Qualifying and their opponents are Warrington Town who came through their game at Bootle on Saturday. Vodkat League Bootle took a first half lead in that game through Robinson but Warrington were level at half time with a goal from Evans. Salmon scored the only goal of the second half to see Warrington through with a 2-1 win in front of 223 spectators.

So it is Parkgate from the Koolsport League v Warrington Town from the Evo-Stik Division One North. The game is scheduled for Saturday 11th September at Parkgate's Roundwood Sports Complex, Rawmarsh, Rotherham.

The results for the Preliminary Round are below followed by the draw for the First Round Qualifying when 66 new teams come into the competition for the first time. They are the members of the Premier Divisions of the Evo-Stik, Rymans and Zamaretto Leagues.

Preliminary Round Results

Spennymoor Town 2 Crook Town 0
Selby Town 0 Ossett Albion 4
Chester-le-Street Town 2 Scarborough Athletic 1
South Shields 1 Dunston UTS 1
Newcastle Benfield 3 North Shields 3
Armthorpe Welfare 2 Marske United 4
Wakefield 2 Ashington 3
AFC Emley 0 Northallerton Town 1
Garforth Town 0 Tadcaster Albion 1
Jarrow Roofing Boldon CA 1 Durham City 2
Thackley 5 Harrogate Railway Athletic 0
Billingham Synthonia 0 West Auckland Town 3
Shildon 1 Bridlington Town 0
Whitehaven 1 Norton & Stockton Ancients 5
Bishop Auckland 2 Whitley Bay 2
Radcliffe Borough 2 Lancaster City 1
Hemsworth MW 0 Bamber Bridge 0
Holker Old Boys 0 Trafford 2
Curzon Ashton 0 Congleton Town 0
Cheadle Town 1 Ramsbottom United 3
Skelmersdale United 3 AFC Fylde 1
New Mills 3 Chadderton1
Bacup Borough 5 Clitheroe 3
Staveley MW 1 Parkgate 3
Bootle 1 Warrington Town 2
Atherton Collieries 2 Prescot Cables 2
St Helens Town 1 Glossop North End 1
Sheffield 3 Colne 1
Leigh Genesis 1 Runcorn Linnets 0
Salford City 2 Chorley 1
Atherton LR 0 Woodley Sports 0
Rossendale United 5 Cammell Laird 2
Mossley AFC 2 Witton Albion 0
Rugby Town 1 Atherstone Town 1
Castle Vale JKS 3 Wednesfield 3
Pilkington XXX v Bromsgrove Rovers - walkover for Pilkington XXX
Leek Town 0 Eccleshall 1
Bridgnorth Town 1 Coventry Sphinx 1
Kidsgrove Athletic 0 Biddulph Victoria 0
Causeway United 2 Bartley Green 2
Bewdley Town 2 Sutton Coldfield Town 3
Tipton Town 3 Stratford Town 1
Heather St Johns 2 Coleshill Town 3
Westfields 0 Market Drayton Town 2
Oadby Town 2 Malvern Town 0
Stourport Swifts 3 Dosthill Colts 3
Bedworth United 6 Dudley Town 1
Rushall Olympic 0 Romulus 0
Kirby Muxloe 1 Norton United 3
Coalville Town 5 Heath Hayes 1
Newcastle Town 5 Nuneaton Griff 0
Lincoln United 2 Boston Town 2
Bottesford Town 2 Barrow Town 1
Loughborough Dynamo 1 Shepshed Dynamo 1
Gresley 4 Quorn 0
Barton Town Old Boys 1 Shirebrook Town 4
Dunkirk 2 Grantham Town 2
Spalding United 1 Goole AFC 0
Brigg Town 6 Rainworth MW 2
Maltby Main 0 Winterton Rangers 1
Glapwell 0 Lincoln Moorlands Railway 6
Carlton Town 2 Borrowash Victoria 1
Gedling MW 0 Barwell 1
Radcliffe Olympic 1 Wisbech Town 0
Belper Town 1 Holbrook Sports 3
Long Buckby 4 Daventry United 1
Norwich United 2 AFC Kempston Rovers 2
Wellingborough Town 1 Haverhill Rovers 1
Daventry Town 2 Needham Market 3
Whitton United 0 Woodford United 3
Stewarts & Lloyds Corby 2 Soham Town Rangers 1
AFC Sudbury 2 Stamford AFC 2
March Town United 1 Desborough Town 2
Felixstowe & Walton United 2 Team Bury 1
Wroxham 2 Ely City 2
Cogenhoe United 0 Leiston 3
Newmarket Town 1 Biggleswade Town 5
Brantham Athletic 1 St Neots Town 2
North Greenford United 4 Bowers & Pitsea 3
Arlesey Town 1 Aylesbury 1
Witham Town 0 Ilford 0
Kentish Town 1 Bethnal Green United 3
Crawley Green 2 Harefield United 0
Barking 0 Redbridge 1
Waltham Forest 0 Enfield Town 3
Hitchin Town 2 Ware 1
Halstead Town 1 Stanway Rovers 2
Burnham Ramblers 5 Haringey Borough 1
Oxhey Jets 4 St Margaretsbury1
Burnham 2 Chalfont St Peter 1
Marlow 1 London Colney 2
Uxbridge 0 Tilbury 1
Tring Athletic3 AFC Hayes 2
Southend Manor 0 Brentwood Town 4
Newport Pagnell Town 3 Potters Bar Town 2
Colney Heath 0 FC Clacton 0
Harlow Town 1 Barton Rovers 0
Aylesbury United 3 Eton Manor 2
Maldon & Tiptree 4 Hertford Town 2
Romford 3 Beaconsfield SYCOB 1
Leighton Town 2 Heybridge Swifts 2
East Thurrock United 3 Waltham Abbey 0
Cheshunt 2 Cockfosters 2
Saffron Walden Town 1 Great Wakering Rovers 1
Wingate & Finchley 0 Northwood 0
Thamesmead Town 2 Beckenham Town 3
Binfield 5 Camberley Town 1
AFC Totton 1 Sholing 2
Norton Sports 2 Banstead Athletic 0
Hartley Wintney 2 Whitehawk 2
Fleet Town 4 Bedfont Town 0
Lingfield 0 Corinthian Casuals 2
Epsom & Ewell 3 Flackwell Heath 2
Deal Town 2 Hythe Town 4
Whitstable Town 3 Croydon 0
Cobham 2 Alresford Town 2
Leatherhead 0 Burgess Hill Town 2
Peacehaven & Telscombe 1 Ashford Town (Middx) 2
Chipstead 4 Whyteleafe 3
Guildford City 2 Three Bridges 1
Ramsgate 1 Godalming Town 1
Walton & Hersham 3 Bracknell Town 0
Ashford Town v Erith Town - walkover for Erith Town
Faversham Town 2 Pagham 0
Chertsey Town 2 Chatham Town 1
Alton Town 2 Merstham 1
Raynes Park Vale 1 East Grinstead Town 4
VCD Athletic 1 Eastbourne Town 1
Walton Casuals 3 Worthing United 0
Horley Town 0 Metropolitan Police 6
Sittingbourne 0 Andover 1
Tunbridge Wells 3 Dulwich Hamlet 3
Lancing 1 Slough Town 4
Hassocks 3 Farnham Town 2
Bognor Regis Town 1 Ringmer 0
Worthing 6 Arundel 0
South Park 4 Horsham YMCA 0
Gosport Borough 0 Erith & Belvedere 0
Old Woodstock Town 6 Laverstock & Ford 3
Bitton AFC 2 Fareham Town 0
Reading Town 1 Newport (IOW) 4
Almondsbury UWE 0 Wootton Bassett Town 1
Blackfield & Langley 0 Almondsbury Town 2
Bournemouth 0 Highworth Town 2
Cinderford Town 2 North Leigh 1
Hallen 3 Bristol Manor Farm 4
Hungerford Town 2 Moneyfields 1
Corsham Town 0 Brading Town 1
Bishop's Cleeve 4 Westbury United 0
Thatcham Town 2 Witney United 2
Thame United 2 Lydney Town 2
Ringwood Town 4 Yate Town 1
Mangotsfield United 5 Abingdon United 0
Totton & Eling 0 Shortwood United 0
Longwell Green Sports 0 Hamble ASSC 3
Bridgwater Town 1 Street 0
Frome Town 1 Ilfracombe Town 0
Bideford 1 Wimborne Town 2
Willand Rovers 1 Radstock Town 0
Paulton Rovers 4 Larkhall Athletic 1
Bridport 0 Clevedon Town 6
Wellington AFC 0 Bodmin Town 3
Torpoint Athletic 1 Odd Down 1
Poole Town 3 Bishop Sutton 0
Hamworthy United 2 Sherborne Town 2
Tavistock 1 Taunton Town 2

First Round Qualifying Draw

Tadcaster Albion v Shildon
Ossett Albion v Bishop Auckland or Whitley Bay
Durham City v South Shields or Dunston UTS
North Ferriby United v Ossett Town
Ashington v Northallerton Town
Norton & Stockton Ancients v Chester-Le-Street Town
West Auckland Town v Bradford Park Avenue
Newcastle Benfield or North Shields v Spennymoor Town
Thackley v Marske United
FC Halifax Town v Whitby Town
FC United of Manchester v Radcliffe Borough
Parkgate v Warrington Town
Nantwich Town v Burscough
Salford City v Northwich Victoria
Curzon Ashton or Congleton Town v New Mills
Atherton Collieries or Prescot Cables v Ashton United
Frickley Athletic v Kendal Town
Marine v Colwyn Bay
Hemsworth MW or Bamber Bridge v Bacup Borough
Rossendale United v Leigh Genesis
Stocksbridge Park Steels v Trafford
St Helens Town or Glossop North End v Mossley AFC
Ramsbottom United v Skelmersdale United
Atherton LR or Woodley Sports v Sheffield
Castle Vale JKS or Wednesfield v Rugby Town or Atherstone Town
Stourbridge v Rushall Olympic or Romulus
Evesham United v Coleshill Town
Leamington v Brackley Town
Pilkington XXX v Market Drayton Town
Oadby Town v Stourport Swifts or Dosthill Colts
Bridgnorth Town or Coventry Sphinx v Sutton Coldfield Town
Tipton Town v Norton United
Kidsgrove Athletic or Biddulph Victoria v Chasetown
Coalville Town v Eccleshall
Causeway United or Bartley Green v Bedworth United
Hednesford Town v Newcastle Town
Winterton Rangers v Radcliffe Olympic
Bottesford Town v Buxton
Lincoln Moorlands Railway v Gresley
Matlock Town v Worksop Town
Spalding United v Brigg Town
Holbrook Sports v Loughborough Dynamo or Shepshed Dynamo
Barwell v Hucknall Town
Shirebrook Town v Lincoln United or Boston Town
Carlton Town v Dunkirk or Grantham Town
Retford United v Mickleover Sports
Cambridge City v Long Buckby
Lowestoft Town v Desborough Town
Wroxham or Ely City v Stewarts & Lloyds Corby
Woodford United v Bury Town
Felixstowe & Walton United v Wellingborough Town or Haverhill Rovers
Needham Market v Norwich United or AFC Kempston Rovers
Leiston v St Neots Town
Biggleswade Town v AFC Sudbury or Stamford AFC
Saffron Walden Town or Great Wakering Rovers v Harrow Borough
Brentwood Town v Aylesbury United
Wealdstone v Tring Athletic
Hemel Hempstead Town v Concord Rangers
Burnham v Colney Heath or FC Clacton
Romford v Crawley Green
North Greenford United v Wingate & Finchley or Northwood
Witham Town or Ilford v Maldon & Tiptree
AFC Hornchurch v Oxhey Jets
Canvey Island v Newport Pagnell Town
Redbridge v London Colney
Grays Athletic v Windsor & Eton
Stanway Rovers v Bedford Town
Arlesey Town or Aylesbury v Enfield Town
Billericay Town v Tilbury
East Thurrock United v Leighton Town or Heybridge Swifts
Hendon v Cheshunt or Cockfosters
Hitchin Town v Aveley
Harlow Town v Bethnal Green United
Burnham Ramblers v Chesham United
Hythe Town v Epsom & Ewell
Sholing v Hassocks
Corinthian Casuals v Gosport Borough or Erith & Belvedere
Cobham or Alresford Town v Chipstead
Sutton United v Alton Town
Carshalton Athletic v Tunbridge Wells or Dulwich Hamlet
Tonbridge Angels v Guildford City
Tooting & Mitcham United v Walton Casuals
Ramsgate or Godalming Town v Metropolitan Police
Erith Town v Slough Town
Beckenham Town v Norton Sports
Burgess Hill Town v VCD Athletic or Eastbourne Town
Fleet Town v Faversham Town
Folkestone Invicta v Horsham
Kingstonian v Croydon Athletic
Whitstable Town v East Grinstead Town
Ashford Town (Middx) v Worthing
Hartley Wintney or Whitehawk v Maidstone United
Cray Wanderers v South Park
Binfield v Margate
Bognor Regis Town v Hastings United
Walton & Hersham v Bashley
Andover v Chertsey Town
Bitton AFC v Old Woodstock Town
Oxford City v Mangotsfield United
Swindon Supermarine v Brading Town
Banbury United v Chippenham Town
Newport (IOW) v Bishop's Cleeve
Thatcham Town or Witney United v Thame United or Lydney Town
Almondsbury Town v Bristol Manor Farm
Hungerford Town v Totton & Eling or Shortwood United
Highworth Town v Salisbury City
Hamble ASSC v Wootton Bassett Town
Cinderford Town v Ringwood Town
Cirencester Town v Didcot Town
Tiverton Town v Paulton Rovers
Truro City v Bridgwater Town
Torpoint Athletic or Odd Down v Clevedon Town
Wimborne Town v Hamworthy United or Sherborne Town
Bodmin Town v Poole Town
Taunton Town v Weymouth
Frome Town v Willand Rovers